Written by 21:19 Poradniki

Jaki wybrać najlepszy materac do spania?

Materac do spania kupujemy zwykle co kilka czy nawet kilkanaście lat. Dlatego dobrze jest wiedzieć, po czym poznać dobry materac i jak wybrać taki model, który będzie wygodny i zapewni zdrowy sen. Są materace piankowe, lateksowe czy sprężynowe, a wiele modeli różni się twardością czy rodzajem zastosowanych materiałów. Jak wybrać naprawdę dobry? Na co zwrócić uwagę podczas wyboru materaca?

Jaki wybrać najlepszy materac do spania?

Najważniejsze w materacu jest wypełnienie, czyli rodzaj materiałów zastosowanych do produkcji. Najpopularniejsze są materace ze sprężynami, materace z pianki czy materace lateksowe. Często w jednym materacu znajdziemy kilka różnych materiałów, co pozwala osiągnąć efekt lepszego dopasowania materaca do indywidualnych potrzeb użytkownika. Wiele osób myśli, że najważniejszy wybór to ten między materacem twardym a miękkim.

To powszechny błąd, bo twardość dobieramy przede wszystkim do wagi, wzrostu i budowy ciała, a dopiero potem do osobistych preferencji. Oczywiście każdy z nas ma inne odczucie twardości i ten sam materac może być diametralnie różnie odbierany przez dwie osoby nawet o podobnym wzroście i wadze. Oczywiście dla osób cięższych poleca się raczej twardsze materace, a osobom drobnym i lekkim zwykle przyjemnie śpi się na bardziej miękkich materacach, bo przy małym nacisku łatwiej jest się zatopić ciału w powierzchni materaca.

Na udany zakup i wybór prawidłowego materaca do spania wpływa wiele czynników, a samych materacy jest mnóstwo – dlatego najlepiej jest wybrać się na zakupy do profesjonalnego sklepu z materacami czy salonu sypialnianego. Jeśli wpisujesz w Internecie takie hasła jak: “materace” czy “dobry materac” to sprawdź ofertę polskiej marki Expert Snu. Firma oferuje doskonałej jakości materace do spania polskich producentów, co gwarantuje wysoką jakość wykonania oraz solidne, jakościowe materiały.

Materac do spania – co jest ważne?

Materac musi zapewniać zdrowe podparcie, powinien być wygodny, aby rano nie bolały nas plecy. Nie może być zbyt twardy, bo ciało będzie czuło się niekomfortowo, będzie ucisk na mięśnie i problemy z zaśnięciem, budzenie się w nocy czy rano uczucie sztywności w ciele, spięcia mięśni. Zbyt miękki materac to z kolei ból pleców, problemy z kręgosłupem, uczucie zapadania się w materacu. Większość materacy dostępna jest w czterech rodzajach twardości, najlepiej powierzyć to specjaliście. Najpierw jednak trzeba wybrać rodzaj wypełnienia materaca, bo każda technologia produkcji daje nieco inne odczucia.

Materace piankowe – wiele rodzajów pianek o ciekawych właściwościach

Materace zrobione z pianki są bardzo popularne i wygodne. Warto jednak celować w dobrej jakości piankę, bo w tanich materacach znajdziemy niskiej jakości materiały jak pianka poliuretanowa, którą używa się najczęściej do produkcji siedzisk w samochodach, poduszek w kanapach czy wersalkach. Pianka poliuretanowa jest tania, jednak dość podatna na zgniatanie i odkształcenia, ma niską gęstość a przez to trwałość, więc taki materac nie będzie ani specjalnie wygodny, ani trwały, przez co już po kilku latach może zacząć się zużywać.

Dużo lepszy wybór to na przykład pianka wysokoelastyczna. Ma znacznie większą gęstość, przez co lepiej znosi nacisk i duży ciężar, szybciej reaguje na każdą zmianę pozycji i dynamicznie odzyskuje pierwotny kształt. W wypełnieniu takiego materaca znajdziemy dobrej jakości piankę zbudowaną z milionów pęcherzyków powietrza, co gwarantuje wysoką elastyczność i oddychalność materaca.

Wśród materacy piankowych znajdziemy też bardzo komfortowe materace z pianki termoelastycznej. To inteligentny materiał, który dopasowuje się do indywidualnego kształtu ciała, wykorzystując jego ciepło. Pianka termo nagrzewa się delikatnie niczym forma, miękkie i dopasowuje do ciała, tworząc w strukturze materaca delikatny odcisk, w którym ciało układa się wygodnie i bez ucisku. Wiele osób lubi uczucie stopniowego subtelnego wtapiania się w materac.

Nie jest to jednak wybór dla osób z nadwagą czy potliwych, bo taka pianka będzie wzmacniać uczucie grzania i pocenia się. Nie poleca się również takich materacy dla osób lubiących często zmieniać pozycję, bo proces dopasowywania się pianki termoelastycznej jest stopniowy i powolny.

Materace lateksowe — największa trwałość i najlepsza higiena

Lateks to zdecydowanie najtrwalszy i higieniczny materiał używany obecnie do produkcji materacy. Lateksowy materac to także maksymalna higiena, czystość i doskonała przepuszczalność powietrza. Materace tego typu to idealny wybór dla alergika czy astmatyka, bo do struktury lateksu nie przykleja się kurz, co sprzyja utrzymaniu sypialni w czystości i wspiera zdrowy sen. Lateks jest również polecany dla osób mających problemy ortopedyczne, jest to wybór rekomendowany przez fizjoterapeutów, bo struktura lateksu idealnie podpiera ciało, elastycznie dopasowując się do jego krzywizn.

Na rynku znajdziemy zarówno materace wykonane w całości z lateksu, jak i takie, gdzie lateks stanowi wierzchnią warstwę. Ten materiał świetnie radzi sobie z wentylacją i odprowadzaniem nadmiaru wilgoci, a trzeba wiedzieć, że każdy z nas poci się w nocy, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Podczas snu organizm schładza całe ciało i w ten sposób regeneruje się, daje odpocząć naszym mięśniom, stawom i mózgowi. Niestety wraz z potem wędrują bakterie, które mogą gromadzić się w materacu.

Jeśli materac nie będzie zapewniał optymalnej wentylacji, to ta wilgoć nie będzie mogła zostać odprowadzona. Z czasem będzie to prowadzić do coraz większego nasiąkania materaca i obniżenia jego higieniczności, która ma ogromny wpływ na jakość i komfort snu. Nikt przecież nie lubi spać w brudnej czy przepoconej pościeli, dlatego trzeba też zwrócić uwagę na sam materac.

Zastosowanie nawet wierzchniej warstwy lateksu skutecznie pozwala ograniczyć problemy z wilgocią, poceniem się czy gromadzeniem kurzu. Każdy wkład lateksowy w materacu powstaje na bazie naturalnego mleczka z drzewa kauczukowego, rosnącego naturalnie w Ameryce Południowej oraz Azji. W warunkach naturalnych kauczukowiec używa tej substancji do gojenia swoich ran, leczenia chorób oraz do ochrony przed szkodnikami. Drzewo wydziela substancję, która spływa po korze, chroniąc i lecząc roślinę. Mleczko może być zbierane wyłącznie ręcznie wprost z drzewa, a następnie jest ubijane na sztywną pianę, wprowadzane do form, zamrażane przy pomocy specjalnych prętów i poddawane procesowi wulkanizacji w celu utrwalenia formy. Dzięki nakłuwaniu prętami wkład lateksowy zyskuje sprężystość oraz rozległe korytarze powietrzne, które oferują najlepszą możliwą wentylację i odprowadzanie wilgoci.

Najczęściej znajdziemy materace z lateksu mieszanego, gdzie w składzie jest prawdziwe mleczko kauczukowe oraz syntetyczne dodatki w celu zwiększenia trwałości. Są także materace z lateksu naturalnego, które wyrabiane są w całości ze 100% naturalnego lateksu czyli wyłącznie z mleczka kauczukowego. Ze względu na stosowanie naturalnych materiałów oraz duży koszt pozyskiwania mleczka, materace lateksowe są dość drogie. Jeśli ktoś szuka jednak naprawdę dobrego, higienicznego i trwałego materaca, to lateks zdecydowanie jest najlepszym wyborem, zwłaszcza materace z lateksu naturalnego są niezwykle cenione i uważane za produkt luksusowy. W tym miejscu warto także wspomnieć, że proces produkcji lateksu jest znacznie bardziej ekologiczny od produkcji pianki, bo pochłania mniej energii oraz wykorzystuje naturalne materiały. Materac lateksowy to dobry wybór dla kogoś, komu nieobojętne jest środowisko i los planety.

Materace sprężynowe – ogromny wybór i atrakcyjna cena

Materace sprężynowe nowej generacji (sprężyny kieszeniowe, multipocket) oferują największy wybór różnych modeli, często łączy się je z pianką lub lateksem. Materace tego typu są tańsze niż te z pianki i lateksu, ale też wytrzymują zwykle o kilka lat mniej. Dają dość twarde, sprężynujące podłoże. Mają klasyczną budowę i są polecane dla osób śpiących głównie na plecach i brzuchu, podczas gdy wybory z pianki czy lateksu nadają się też do spania na boku ze względu na możliwość lepszego zatopienia się barków i bioder. Materace kieszeniowe są wszechstronne i znajdziemy tu wiele różnych modeli.

Jak widać jest mnóstwo rodzajów materacy, materiałów i czynników, na jakie trzeba zwrócić uwagę. Dlatego najlepiej jest skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy w dobrym sklepie z materacami, który pomoże dobrać rodzaj wypełnienia oraz określić twardość materaca.

(Visited 71 times, 1 visits today)
Last modified: 16 listopada 2022
Close