Written by 18:24 Poradniki 17 komentarzy

Okulary na receptę – jak otrzymać refundację z NFZ?

Kiedy zaczynamy widzieć słabiej niż wcześniej i planujemy wybrać się do okulisty, aby przepisał nam okulary, warto pamiętać, że czasem przysługuje nam na nie dofinansowanie z NFZ. Co zrobić, aby je otrzymać?

Narodowy Fundusz Zdrowia niestety nie sprezentuje nam całych okularów, lecz zwróci jedynie część kosztów poniesionych za szkła.

Najpierw do okulisty

Pierwszym krokiem, aby uzyskać okulary z dofinansowaniem NFZ jest wizyta u okulisty. Musi być to specjalista, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na taką wizytę niestety trzeba będzie poczekać. Czas oczekiwania na takie badanie wynosi od jednego do trzech miesięcy. Prywatne badania nie podlegają refundacji NFZ. Ponad to od 2015 r. żeby zarejestrować się do okulisty potrzebne jest nam skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli mamy już skierowanie możemy we własnym zakresie znaleźć przychodnie, w której dokonamy badania naszego wzroku oraz odbierzemy receptę.

Wizyta w NFZ

Niestety to jeszcze nie koniec naszej podróży. Aby otrzymać dofinansowanie należy udać się z ową receptą do delegatury NFZ. O to, gdzie takowa się znajduje można zapytać lekarza, zazwyczaj delegatury są lokowane w większych miastach. Podczas wizyty w dziale refundacji NFZ, pracownik funduszu wypełni brakujące pola i przystawi odpowiednie stemple. Teraz pozostaje już tylko znalezienie zakładu optycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ i odliczy wpisaną na recepcie kwotę od należności za wykonane okulary.

Ile wynosi refundacja NFZ na okulary?

NFZ dorosłemu ubezpieczeniowcy zwraca 70 proc. z ustalonej przez siebie ceny szkieł, a dla dzieci jest to 100 proc. Ceny te są przyjęte dla najtańszych szkieł. W rzeczywistości w większości przypadków refundacja wyniesie 35 zł dla dorosłych i 50 zł dla dzieci do pary szkieł.

 

Ceny soczewek:

  • Koszt soczewki sferycznej dla dorosłych od 0,00 do +/-6,00 to 17,50 zł za 1 szkło, natomiast soczewki sferycznej pow. +/- 6,00 to aż 35 zł za 1 szkło.

  • Koszt soczewki sferycznej dla dzieci od 0,00 do +/-6,00 to 25 zł za 1 szkło, a soczewki sferycznej pow. +/- 6,00 to aż 50 zł za 1 szkło.

Pamiętaj, że aby uzyskać refundację musisz wykonać okulary w zakładzie optycznym, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Jak długo ważna jest recepta na okulary?

Zakłada się, że jest to recepta na okulary jest ważna trzy miesiące od dnia wystawienia tj. wizyty u okulisty! Jednak zawsze warto zapytać w salonie optycznym czy recepta po terminie może zostać nadal rozliczona. Jako salon optyczny z podpisaną umową z NFZ zdarzyło nam się rozliczać recepty nawet rok po terminie.

Ile kosztuje zrobienie okularów?

Na cenę końcową okularów składają się zazwyczaj: cena szkieł, oprawek oraz niekiedy robocizna. Jeżeli wada jest niewielka i nie mamy specjalnych wymagań, to całkowity koszt może zamknąć się w okolicach 100–300 zł (minus refundacja NFZ). Jednak końcowa cena w dużym stopniu zależy od tego, jakie wybierzemy oprawy oraz czy będziemy chcieli posiadać ulepszenia szkieł np. utwardzanie, indeks, anty-refleks itd.

Visions Optyk Ruda Śląska Michał Raczkowski

 

(Visited 27 124 times, 1 visits today)
Last modified: 6 września 2019
Close