Written by 11:30 Poradniki 3 komentarze

Mała Księgowość Rzeczpospolitej – za darmo, ale czy warto?

„Zasadził dziadek rzepkę w ogrodzie, chodził te rzepkę oglądać co dzień.”

Wiersz Tuwima o rzepce słyszała większość z nas. Podobnie, jak intensywnie reklamowany program “Mała Księgowość” dołączany do Rzeczypospolitej (zwanej pieszczotliwie przez niektórych “Rzepą”). Na podstawie rozmów z przedsiębiorcami i osobami zajmującymi się sprzedażą oprogramowania wiemy, że cieszy się on sporą popularnością wśród właścicieli mikro i małych firm.

Jedną z głównych przyczyn sukcesu programu Mała Księgowość Rzeczpospolitej jest atrakcyjna cena i rozsądny zakres funkcji. Są one w pełni wystarczające dla:

  • osób samozatrudnionych,
  • nowopowstałych firm,
  • przedsiębiorstw z prostą sytuację podatkową.

Stosowany przez takie przedsiębiorstwa program będzie się musiał “zmierzyć” z typowymi przypadkami finansowo-księgowymi występującymi w MŚP. Zatem warto używać programu Mała Księgowość Rzeczpospolitej, gdy szansa na wystąpienie niecodziennej sytuacji księgowej jest niewielka np.  samozatrudnienie.

Z kolei biura rachunkowe, przez znaczącą różnorodność klientów, wymagają rozwiązań informatycznych pozwalających rozliczać wiele nietypowych sytuacji. Ponadto bardzo wskazana jest pomoc serwisowa ze strony producenta, który wyjaśni jak wykorzystać zaawansowane funkcje programu. Inną kwestią jest czas reakcji na zgłoszone przez użytkowników błędy w programie, zwłaszcza te uniemożliwiające pracę.

Z oprogramowaniem jest jak z poradami prawnymi – rozstrzygnięcia typowych przypadków (np. wypowiedzenie umowy najmu) są dostępne za darmo w internecie. Z kolei sprawy bardziej skomplikowane, jak przygotowanie wieloletniego kontraktu wymagają wizyty u prawnika.

Co oferują producenci?

Dlatego producenci płatnego oprogramowania muszą oferować bardziej wymagającym użytkownikom więcej niż tylko sam program:

  • profesjonalne wsparcie techniczne, świadczone przede wszystkim przez doświadczonych pracowników, do tego filmy i rozbudowana pomoc w programie, a nie tylko FAQ,
  • aktualizacje zawsze na czas – wielu producentów oprogramowania posiadających system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001,  nakłada na siebie wymóg dostarczania wersji na kilkanaście dni przed wejściem zmian prawnych,
  • stabilna sytuacja dostawcy – mikro firma może szybko zniknąć z rynku, a klient zostaje z nieaktualnym programem, ponadto nikt nie da gwarancji, że zakupiona wersja nie jest ostatnią, jaką producent wyda dla danej gazety,
  • analiza danych – w przypadku uszkodzenia bazy danych niektórzy producenci oprogramowania bezpłatnie przeanalizują i naprawią uszkodzone pliki,
  • elastyczność – zwykle producent programu posiada kilka wersji programu dla każdej wielkości przedsiębiorstwa, dlatego nie ma ryzyka, że po pewnym czasie „wyrośnie się” z programu,
  • indywidualne podejście do klienta – dostawca oprogramowania często oferuje możliwość zamówienia dodatkowych opcji w programie, które idealnie spełniają potrzeby użytkownika.

Jeżeli potrzeby naszej firmy wykraczają poza najbardziej typowe, a rozważamy zastosowanie programu Mała Księgowość z Rzeczpospolitej warto wcześniej zadać sobie kilka pytań:

  • Czy zależy mi na długotrwałej współpracy z doświadczonym partnerem biznesowym?
  • Czy zależy mi na programie, którego jakość jest udokumentowania i potwierdzona licznymi nagrodami?
  • Czy mam pewność co do częstotliwości wydania aktualizacji programu dołączanego do gazety?
  • Czy mój nowy program dołączany do gazety zawiera wsparcie techniczne?
  • Czy chcę mieć kontakt z partnerem, który na bieżąco informuje o aktualizacjach?
  • Czy dostawca programu ma długie tradycje na rynku?
  • Czy obliczyłem  koszt utrzymania programu w okresie 2-3 lat wliczając w to własną pracę?
  • Czy opłaca mi się rozpocząć pracę w programie, którego możliwości już wkrótce mogą okazać się niewystarczające? Przenoszenie dużej ilości danych może okazać się bardziej kosztowne niż koszt zakupu licencji.

Jeżeli na którekolwiek z pytań odpowiedź brzmi TAK, warto ponownie zapoznać się z bogatą ofertą oprogramowania księgowego.

Naszym zdaniem program Mała Księgowość oferuje bardzo rozsądne możliwości w atrakcyjnej cenie. To bardzo dobry wybór dla nowych firm i osób samozatrudnionych oraz innych przedsiębiorstw o nieskomplikowanej sytuacji podatkowej. Należy pamiętać, że w wielu przypadkach brak pomocy technicznej świadczonej przez producenta lub dealera jest znaczącą przeszkodą w używaniu programu.

(Visited 2 802 times, 1 visits today)
Last modified: 6 września 2019
Close