Written by 13:34 Szkolenia

Kursy i szkolenia, a może kursy czy szkolenia?

Wiele osób zainteresowanych rozwojem wiedzy oraz posiadanych kompetencji zwraca się po kursy i szkolenia. Czym jednak różnią się kursy od szkoleń i czy powinniśmy patrzeć na kursy i szkolenia, a może na kursy lub szkolenia? Która forma edukacji będzie właściwa dla nas?

Czym różnią się kursy i szkolenia?

Kursy i szkolenia to dwa pojęcia związane z edukacją, ale różnią się one między sobą.

Kurs to zazwyczaj krótki program edukacyjny, który ma na celu przekazanie konkretnej wiedzy lub umiejętności w danym temacie. Często jest to program skoncentrowany na jednym konkretnym aspekcie, np. kurs językowy, kurs komputerowy, kurs prawa jazdy, itp. Kursy są zazwyczaj krótsze niż szkolenia i trwają od kilku godzin do kilku dni.

Szkolenie z kolei to program edukacyjny, który ma na celu przekazanie wiedzy i umiejętności w określonym zakresie tematycznym. Szkolenia są bardziej kompleksowe niż kursy i zazwyczaj trwają dłużej – od kilku dni do kilku tygodni. Mogą być prowadzone w formie wykładów, zajęć praktycznych, warsztatów, itp. Szkolenia są zazwyczaj bardziej interaktywne niż kursy i pozwalają na rozwijanie umiejętności interpersonalnych poprzez pracę w grupie. Dużo częściej pod pojęciem szkolenia znajdziemy również wydarzenia prowadzone na żywo, stwarzające możliwość poznania innych uczestników i zadawania pytań prowadzącemu. Kursy natomiast realizowane są w firmie e-learningu, a więc dostępu do materiałów szkoleniowych online, ale bez zajęć na żywo.

Podsumowując, kursy skupiają się na przekazaniu konkretnej wiedzy lub umiejętności w krótkim czasie, podczas gdy szkolenia są bardziej kompleksowe, trwają dłużej i pozwalają na rozwój umiejętności interpersonalnych.

Kiedy w takim razie wybierać kursy, a kiedy szkolenia?

Wybór między kursem a szkoleniem zależy od celów, jakie chcemy osiągnąć oraz od poziomu naszej wiedzy i umiejętności.

Kursy są dobrym wyborem, gdy chcemy zdobyć konkretne umiejętności lub wiedzę w krótkim czasie. Kursy są skoncentrowane na jednym konkretnym temacie i często składają się z kilku lub kilkunastu godzin zajęć. Kursy są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają ograniczony czas i chcą zdobyć wiedzę w krótkim czasie. Pozwalają one niejako zorientować się w temacie i zdecydować, czy chcemy go pogłębiać w inny sposób.

Kurs powinniśmy wybrać również, jeśli nie możemy zdeklarować się do udziału w zajęciach w z góry wyznaczonych godzinach. Chcemy zachować elastyczność co do miejsca i czasu poświęcanego na realizację zajęć. Mają one postać materiałów dostępnych online, więc sami zdecydujemy, kiedy, skąd i jak intensywnie będziemy realizować poszczególne partie materiału.

Szkolenia są bardziej kompleksowe niż kursy i pozwalają na zdobycie szerszej wiedzy w danym zakresie tematycznym. Szkolenia trwają zazwyczaj dłużej niż kursy i pozwalają na rozwój umiejętności interpersonalnych poprzez pracę w grupie. Szkolenia są dobrym wyborem dla osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę lub rozwijać konkretne umiejętności w danym zakresie tematycznym.

Szkolenia warto wybrać, jeśli zależy nam nie tylko na teorii, ale też na praktycznych umiejętnościach, zwłaszcza jeśli te wymagają przećwiczenia w grupie. Szkolenie to nie tylko wykład, ale też właśnie ćwiczenia, uczenie się z doświadczeń innych, dzielenie się doświadczeniami, a nawet indywidualne porady możliwe do uzyskania ze strony trenera prowadzącego.

Podsumowując, wybór między kursem a szkoleniem zależy od celów, jakie chcemy osiągnąć oraz od poziomu naszej wiedzy i umiejętności. Jeśli chcemy zdobyć wiedzę w krótkim czasie lub rozwijać konkretne umiejętności, to warto wybrać kurs. Jeśli natomiast chcemy pogłębić swoją wiedzę lub rozwijać konkretne umiejętności w danym zakresie tematycznym, to warto wybrać szkolenie.

Gdzie znaleźć kursy i szkolenia?

Szukając kursów i szkoleń z pomocą przychodzi nam strona Eventis.pl zawierająca kursy i szkolenia na setki tematów i organizowane przez setki różnych organizatorów. Nie ważne czy chcemy wybrać krótki kurs pozwalający zdobyć podstawy w danej dziedzinie, czy też interesuje nas specjalistyczne i zaawansowane szkolenie, znajdziemy je w portalu.

Portal stwarza też możliwość wyszukiwania kursów i szkoleń po miejscu realizacji, dacie realizacji, nazwie organizatora itp. Jeśli więc mamy swoje preferencje jaki kurs lub szkolenie będą dla nas dobre warto skorzystać z rozbudowanych filtrów i wyszukiwarki dostępnej w portalu.

Jak się zapisać na zajęcia? Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy online, a w ciągu kilku godzin przyjdzie potwierdzenie rejestracji. Pozostaje stawić się na zajęcia bądź zalogować na platformę online i zacząć zdobywać nowe umiejętności!

(Visited 138 times, 1 visits today)
Last modified: 28 lutego 2023
Close