Written by 22:55 Przedsiębiorca

Na czym polega badanie due dilligence? Wyjaśniamy

Badanie due dilligence to jedno z częściej zlecanych firmom outsourcingowym zadań. Jest to bardzo istotny element dla inwestora, który może w ten sposób sprawdzić, czy inwestycja będzie warta swojej ceny. Wyjaśniamy, na czym dokładnie polega.

Due dilligence – co to oznacza?

Inwestor w zasadzie nigdy nie decyduje się na współpracę z przedsiębiorstwem „w ciemno” –  zwłaszcza gdy w grę wchodzą duże sumy pieniędzy. Dlatego ocena wartości danej firmy, a także jej wiarygodności i kilku innych aspektów, to niezwykle ważna część planowanej transakcji kapitałowej. Tu z pomocą przychodzi badanie due dilligence. Na czym polega? Procedura ta ma na celu poddanie firmy głębokiej analizie na potrzeby jej wyceny przez inwestora. Powinno stanowić ocenę aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa, która może przecież podlegać częstym zmianom.

Due dilligence – po co się je wykonuje?

Badanie jest szczególnie ważne w przypadku decyzji o nabyciu przedsiębiorstwa czy też jego przejęcia. Wykrycie ewentualnego ryzyka związanego z nieuregulowanymi należnościami czy nieprawidłowościami w sprawozdaniach podatkowych to klucz do uniknięcia przez inwestora niekorzystnej transakcji. Zweryfikowane przez zewnętrzny podmiot dane mogą zagwarantować mu bardziej miarodajny i całościowy ogląd. Analiza może posłużyć jako argument posiłkowy przy przeprowadzanych negocjacjach. Dlatego inwestorzy w zasadzie nie dokonują transakcji bez uprzedniego zlecenia badania due dilligence.

Kto może przeprowadzić due dilligence?

Due dilligence umożliwia inwestorowi określenie potencjalnego ryzyka, jakie generuje planowana transakcja kapitałowa. Dlatego też wykonuje się je przed każdą większą operacją tego rodzaju. Badanie może być przeprowadzane w firmach z najróżniejszych branż – od IT po finanse. Często zlecane jest biurom outsourcingowym, specjalizującym się w wykonywaniu tego typu czynności. Dokonują one dogłębnej analizy, a następnie proponują ewentualne zmiany w postanowieniach związanych z planowaną transakcją. Należy do nich między innymi optymalizacja podatkowa, która ma niebagatelny wpływ na korzyści finansowe dla obu stron. Firma outsourcingowa asystuje również przy transakcji, przygotowując jej dokumentację prawną.

Więcej informacji na temat procedur związanych z badaniem znajdziesz na  stronie Crowe.com/pl.

(Visited 236 times, 1 visits today)
Last modified: 24 lutego 2020
Close