Written by 16:24 Poradniki

Rozszczelnienie okien – jak to zrobić?

Zagadnieniem kontrastowym dla okien wymagających docieplenia, będą okna nazbyt szczelne. Zaburzeniu ulega wentylacja naturalna, w efekcie czego na szybach pojawia się wilgoć. Trzeba wówczas umieć w odpowiedni sposób rozszczelnić okna, inaczej mówiąc poprawić wentylację w sposób, który nie będzie wymagał zastosowania specjalistycznych urządzeń.

Jak rozszczelniać okna w sposób, który będzie zgodny z konstrukcją konkretnego systemu?

W oknach plastikowych, aluminiowych, drewnianych, jak również w przeszklonych drzwiach balkonowych albo na taras szczelność będzie cechą pożądaną bez względu na porę roku. W ciepłe dni wnętrza uzyskują dodatkową ochronę przed wniknięciem gorącego powietrza, zaś w mroźne dni profile drzwiowe i okienne zabezpieczają przed szybkim wychłodzeniem w pomieszczeniach.

Jeśli jednakże szczelność będzie nadmierna przyda się wiedzą na temat tego, w jaki sposób rozszczelnić okna.

 

Co zatem możemy zrobić zupełnie samodzielnie?

  • usunąć problem złego ułożenia klamki. Odpowiednie jej położenie zapobiegnie niekontrolowanemu uchyleniu się skrzydła przy otwartym oknie, jak i pozwala na regulowanie ilości powietrza, które przenika do wnętrza,
  • zmniejszyć docisk okna do jego ramy. W ramie skrzydła okiennego usytuowana jest śruba dociskowa, którą zobaczymy po otwarciu okna. Jeśli przekręcimy ją zgodnie z ruchem wskazówek zegara, zmniejszymy siłę docisku,
  • zamienić uszczelki na ich wersję infiktracyjną. Tego rodzaju uszczelki zakładane są w skrzydle okna i w ośnieżnicy. Są odporne na czynniki chemiczne i promieniowanie UV.

 

Inne propozycje na dłuższą perspektywę użytkowania

Poza doraźnym działaniem, opisanym powyżej, istnieje wiele rozwiązań, które sprawdzą się nie tylko w budynkach mieszkalnych, ale i w obiektach użytkowych, czy też w zakładach pracy i radykalnie rozwiązujących problem nadmiernej szczelności. Wymagać będą przy tym nierzadko ingerencji w budowę okna, zatem trzeba tego rodzaju prace powierzać doświadczonym pracownikom przedsiębiorstw montażowych.

 

Nawiewniki ciśnieniowe

Montuje się je w ramie okna w roli drogi dopływu świeżego powietrza, dzięki czemu zużyte powietrze jest wypychane kanałami służącymi do wentylacji. To system składający się z regulacji nawiewu, montowanej na oknie od strony pomieszczenia.

Postać dosyć wąskich listew, które współgrają kolorystycznie z okienną stolarką, montowanych na ośnieżnicy sprawia, iż całość prezentuje się lekko, nie przytłacza okna, a przy tym pozostaje bez żadnego wpływu na zaaranżowane wnętrze.

Funkcjonowanie systemu odbywa się samoczynnie i jest wynikiem różnicy ciśnień wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Zależnie od wybranego modelu, przysłona może zostać ustawiona w jednej z pośród kilku pozycji. Można ją także całkowicie zamknąć. Wydajność tego rodzaju nawiewników w kwestii zmiany powietrza to zwykle wartości na poziomie 20-30 m³/h.

 

Wydajność takich nawiewników w kwestii wymiany powietrza to zazwyczaj wartości rzędu 20-30 m³/h.

 

Nawiewniki automatyczne

Ich działanie oparte jest także na wyrównywaniu ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Mają funkcję regulacji strumienia powietrza z uwagi na typową budowę :

  • część zewnętrzną stanowi czerpnia powietrza,
  • część, którą montuje się od strony wewnętrznej okna stanowi nawiewnik wraz z regulatorem przepływu.
(Visited 132 times, 1 visits today)
Last modified: 17 stycznia 2020
Close