Written by 01:02 Poradniki

Mieszadła magnetyczne – niezbędne wyposażenie laboratorium

Uśmiechnięta pani w laboratorium

Laboratorium stanowi miejsce pracy, gdzie nawet najdrobniejsze szczegóły mogą okazać się kluczowe. Za priorytet obiera się w nim więc precyzyjność pomiarów, z dużym naciskiem na bezpieczeństwo pracowników. Jak wiadomo, wiele z substancji, którymi posługuje się podczas badań, to silnie reaktywne związki chemiczne, nie można zapomnieć także o materiałach biologicznych, które szybko mogą doprowadzić do zanieczyszczenia wielu próbek.

Aby dopilnować zalecanych procedur, a jednocześnie nie iść na kompromisy w zakresie wydajnej i efektywnej pracy, laboratorium należy wyposażyć w specjalistyczne urządzenia. Aparatura, która jest w stanie zapewnić odpowiednie warunki pracy, jest w tej branży bardzo ceniona – można powiedzieć, że wyposażenie danej placówki jest równie ważne, co jej kadra.

Mieszadła magnetyczne – budowa i działanie

Mieszanie poszczególnych substancji to jedna z najczęstszych czynności w laboratoriach, lecz w niektórych przypadkach, nie da się przeprowadzić jej przy pomocy standardowych metod. Jeśli istnieje ryzyko zanieczyszczenia substancji lub jest ona po prostu na tyle niebezpieczna, że nawet proces mieszania powinien odbywać się w kontrolowanych warunkach, mieszadła magnetyczne bez wątpienia stanowią najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego? Są to po prostu specjalistyczne urządzenia, od podstaw zaprojektowane z myślą o pracy w laboratorium. Ich konstrukcja opiera się na układzie elektromagnesów, które są cyklicznie włączane i wyłączane, wprawiając podstawkę w ruch. W niektórych modelach wykorzystywany jest standardowy silnik elektryczny, przynosząc podobne efekty.

Rzecz jasna, urządzenie to działa w oparciu o umieszczone w nim mieszadełko, czasem określane również jako dipol. Jest to zwykły, prosty pręcik wykonany ze stosunkowo odpornego materiału (najczęściej żelazo pokryte specjalną warstwą zabezpieczającą), który pozwala na bezkontaktowe mieszanie wprawionej w ruch cieczy. Odbywa się to za pośrednictwem wygenerowanego pola magnetycznego, gdyż metalowy element reaguje na jego zmiany.

Kiedy mieszadła magnetyczne przydają się najbardziej?

Biorąc pod uwagę podstawowe zastosowanie mieszadeł magnetycznych, czyli bezkontaktowe mieszanie zawartości naczyń laboratoryjnych, można szybko dojść do wniosku, że są one najbardziej przydatne przy pracy na silnie reaktywnych substancjach. Mieszadła magnetyczne są bezpieczne, lecz warto podkreślić także ich dokładność – większość modeli wyróżnia się precyzyjną regulacją szybkości obrotów. Pracując w laboratorium, nie można zapomnieć o tych niezbędnych urządzeniach!

Artykuł powstał we współpracy z: EQUIMED.

(Visited 194 times, 1 visits today)
Last modified: 9 lipca 2020
Close